Menu strony

Moda z recyklingu

naszyjnik z recyklingu Magdalena Dubiel
Androgeniczna bluzka z krawatami, subtelny toczek z reklamówek oraz naszyjnik - https://www.e-sentiell.com/pol_m_Bizuteria-Srebrna_Naszyjniki_Z-cyrkonia-513.html - z puszek, czyli moda w wydaniu twórczego recyklingu.
W marcu zakończyła się pierwsza edycja konkursu trashion "Śmieć-Deaktywacja", która pokazała twórcze oblicze wyobraźni oraz… śmiecia.

Uczestnicy konkursu przerabiali plastikowe torby, stare ubrania, nawet zużyte torebki po herbatach ekspresowych. Wszystko po to, aby powstały projekty unikalne, a przede wszystkim dające się nosić elementy codziennej lub awangardowej garderoby.

Agata Pilp
Trashion to nowy trend w modzie oraz dekoracji wnętrz, w którym niepotrzebny przedmiot zmienia swoją funkcjonalność, wracając na nowo do estetycznego i praktycznego obiegu. Papierki po cukierkach stają się torebką, plastikowe butelki zasłoną, a elementy klawiatury zamieniają się w biżuterię. Trashion wzbudza kontrowersje, gdyż jego miłośnicy potrafią przerobić dosłownie wszystko, łącznie z gumą do żucia, dając jej nową rolę – np. kolczyków. Obok tak szalonych pomysłów można również znaleźć wartościowe propozycje przerobienia rzeczy w coś, co staje się estetycznym i pomysłowym elementem stroju,

Głównym celem konkursu "Śmieć-Deaktywacja" było stworzenie projektu trashion możliwego do wykonania w domowych warunkach, praktycznego w zastosowaniu, oraz przedstawienie jego wykonania krok po kroku w formie tutorialu. Jury konkursu miało nie lada kłopot z wyborem laureatów, gdyż w każdej kategorii konkursu wybijała się silna, kilkuosobowa czołówka - sprawdź nas - projektantów.

Jury ostatecznie wybrało projekty, które nie tylko są możliwe do wykonania w domowych warunkach, ale przede wszystkim są piękne, praktyczne i pomysłowe.

Agata Pilp
Czas na prezentację laureatów konkursu.
Laureat w kategorii Dodatek - Katarzyna Borek, projekt ToQue. ToQue to fascynator wykonany z resztek bawełnianego materiału, dwóch stalek od biustonosza oraz plastikowej torby reklamowej. Z prostych materiałów, połączonych prostym sposobem, powstał niezwykle kobiecy, urzekający dodatek.

Laureat kategorii Ubranie - Agata Pilip, projekt Daddy's Girl. Koszula, która może być również tuniką, noszona tyłem do przodu, powstała w wyniku przeróbki męskiej koszuli, do której zostały doszyte przerobione krawaty, regulujące wysokość rękawów. Jury konkursu doceniło m.in. możliwość noszenia koszuli na różne sposoby.

Laureat kategorii Dodatek - Magdalena Dubiel, projekt Recycled Cleopatra's Necklace. Naszyjnik został zrobiony z około 300 sztuk, zbieranymi latami, zawleczek od aluminiowych puszek. Połączone aksamitką, zamieniły się w egipską kolię lub fantazyjnie wygięty "róg kozła".

Do półfinału konkursu zostało zakwalifikowanych 26 projektów i to one trafią do "Trashbook'a", pokonkursowej, bezpłatnej publikacji online, w której znajdziemy m.in. wszystkie wyróżnione prace w formie tutoriali oraz inne informacje na temat twórczego recyklingu w modzie. Premiera "Trashbook'a" jest planowana na przełomie marca i kwietnia. Będzie to interesująca propozycja dla miłośniczek modowych przeróbek.

Kolejna edycja konkursu "Śmieć-Deaktywacja" jest planowana na jesieni tego roku.
Na podstawie danych z: Liberate Media
2018/07/12, 13:09