Menu strony

Zespół weselny z centrum wielkopolski

Uroczystość weselna jest jednym z ważniejszych momentów w życiorysie człowieka i niezmiernie nerwowym. W każdym razie tak było w moim przypadku. Było to po prawdzie wiele lat temu, jednak na bardzo długo zapamiętam ten nieporządek jaki się wówczas pojawił w mojej chałupie.
Tylko kupowanie
kapela
garnituru czy butów było przyjemne. Dobierałem spinki (sprawdź te propozycje) z ewidentną radochą. Wszystkie inne sprawy to już większy ciężar. Troszkę mnie przerażało szukanie sali weselnej, zestawianie karty dań, bieganie za fotografikiem, roznoszenie zaproszeń itp. problemy. Jak zwykle kiedy jestem zmęczony niełatwą sprawą, obłaskawiam to sobie myśląc o historii. Tego rodzaju sposób wypoczynku wybrałem w przypadku zespołu typu Cover Band z Poznania. Umordowało moje uszy wysłuchiwaniemuzycznych propozycji dzisiejszych grajków, stąd mej zmęczonej przez muzykę dyskotekową głowie przyszło na myśl znaczenie Regionu Kozła. Zasadniczo nie dotyczy to bezpośrednio dobieraniu zespołu weselnego z Poznania. Niemniej jednak jest to temat związany z regionem wielkopolskim, więc przemyślenia były bez wątpliwości odpowiednie. Zwłaszcza, że poznańskie zespoły na wesele grają muzykę rodzaju Disco Polo, którego odległe korzenie sięgają kultury muzycznej wsi. Oczywiście wykorzystywane instrumenty w obu gatunkach muzycznych tak bardzo są różne, iż jakby dzisiejszy zespół na wesele z Poznania albo też z jakiejkolwiek części Ojczyzny otrzymał tradycyjne instrumentarium, byłby w stanie z rozpaczy najwyżej zapłakać. Trzeba przyznać, że ta konstatacja troszkę ukoiła mą znękaną głowę. Zgłębianie znajomości tematu na dodatek otworzyło umysł na mnogość kultury ludowej, chyba trochę nie cenionego gatunku. Nie idzie o to, że ładne to są dla ucha dźwięki, ale przede wszystkim o to że teraz wszystkie z poznańskich zespołów muzycznych ale również nie z Wielkopolski prezentuje identyczną muzykę. Zupełnie inaczej było w przypadku niegdysiejszych muzyków ludowych. Istniały spore odrębności między poszczególnymi częściami kraju a nawet pomiędzy wioskami. Kontrasty tyczyły się nie samych instrumentarium ale dodatkowo tego, czy śpiewano i jaki śpiew przeważał - męski czy kobiecy. Można było także zauważyć różności w tempie granych kawałków między poszczególnymi dzielnicami a nawet wsiami. Dziś kapele ludowe można ujrzeć na ogólnopolskich oraz lokalnych a nawet międzynarodowych (Tydzień Kultury Beskidzkiej), konkursach folklorystycznych przykładowo w Kazimierzu Dolnym, Żywcu bądź inne mniej znane.

Więcej treści

Jak bezproblemowo urządzić wesele - nasze podpowiedzi. Co podpowiadają specjaliści

wesele w stylu orientalnym
Absolutnie każdy, kto przynajmniej raz w życiu stał w obliczu konieczności urządzenia wesela na pewno bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to proste. W końcu zazwyczaj wesele jest uroczystością składającą się z całego szeregu różnych elementów które mogą mieć niemały wpływ na wszystkie ogólne efekty naszych starań – coś takiego powoduje, że zawsze powinniśmy poświęcić na to sporo czasu.
2017/07/31, 11:29