Menu strony

Co to jest biżuteria i czy jesteśmy w stanie samemu wykonywać swoją? Co jest do tej pracy potrzebne?

Co to jest biżuteria? Generalnie to niewielki przedmiot złotniczy lub jubilerski, który jest najlepszy do ozdoby ciała i stroju, najczęściej z metali i kamieni ozdobnych. Najlepsza biżuteria to klasyka artystycznego wykonania. Już ludy żyjące dawniej wytwarzały swoją biżuterię, natomiast formy artystyczne ukształtowały się zgodnie z ogólnymi trendami mody. Moda na ozdabianie ciała biżuterią pojawiła się prawdopodobnie już u zarania dziejów współczesnego człowieka.

biżuteria
Liczące około 100 tysięcy lat znaleziska muszli z dziurami są pierwszą prawdziwą biżuterią. Biżuteria (najmodniejsze perłowe naszyjniki) mogła posiadać różne funkcje, zaś najważniejsze z nich można wyróżnić, jako funkcja użytkowa, zwłaszcza istotny do dekoracji stroju. Drugą funkcją jest ozdoba, szczególnie ozdoba ciała, czyli diademy, naszyjniki bransolety. Ostatnia z wymienionych to funkcja religijna, najczęściej wyróżniane są amulety oraz talizmany.

Biżuteria bardzo często była używana jako atrybut władzy, prestiżu czy również przynależności klasowej. Obecnie biżuterię stosują przeważnie kobiety, jest dość łatwo dostępna dzięki masowej produkcji fabrycznej a także różnorodnych, niekoniecznie jakichś drogich materiałów dekoracyjnych, taka jest sztuczna biżuteria - najmodniejsze skórzane bransoletki damskie -, np. koraliki toho hurt (www.ekorale.pl/TOHO). Aktualnie coraz więcej kobiet stwarza swoją biżuterię, najlepsze są do tego dostępne półprodukty do biżuterii i półfabrykaty do biżuterii (www.ekorale.pl/polfabrykaty).


Więcej treści

Hurtownia złota -biżuteria jest ważna.

złoty naszyjnik
Według badaczy, ludzie wykazywali chęć kontaktu z pięknem już w prehistorii. Archeolodzy sugerują, że pierwsza odkryta biżuteria liczy sobie nawet sto tysięcy lat. Rzecz jasna w ówczesnych czasach nie funkcjonowała żadna hurtownia biżuterii, wszystkie ozdoby musiały zatem być wykonywane własnoręcznie. Silnie ukazuje to potrzebę ozdabiania swojego ciała oraz czerpaniu z tego satysfakcji. Jeśli początki jubilerstwa sięgają aż tak dalekich lat, nie można się dziwić, że również w dzisiejszym świecie ozdabianie ciała jest kwestią tak istotną dla ludzi.
1 2