Menu strony

Śmierć zarazkom

Przed wizytą sprawdź lekarza!
Zarazki atakują homo sapiens od startu jego życia na Ziemi. W czasach prehistorycznych jaskiniowcy zazwyczaj umierali w młodym (jak na nasze teraźniejsze normy) z winy drobnych chorób. W świecie starożytnym i w średniowieczu świat ludzi był dręczony przez straszliwe plagi. Jednakże to nie epidemie były najgorsze – infekcje bakteryjne i wirusowe wpędzały ludzi do grobu dzień w dzień.

Tysiące kobiet odeszło przy rodzeniu, ponieważ nic nie wiedziano nt zarazków i skutecznych zasadach higienicznych. Nie istniały ani dezynfektor, ani prostsze środki, jak woda utleniona. Maluchy umierały kilka godzin po przyjściu na świat, gdyż znajdowały się w kiepskich warunkach. Z tej przyczyny zresztą wziął się zwyczaj chrzczenia niemowlaka – duchowni pragnęli zdążyć przed prawdopodobną śmiercią.
Lekarz

A jak jest współcześnie? Postęp lecznictwa przyniósł wiele dobrego. W XIX wieku naukowcy zauważyli bakterie i zrozumieli, że to powodują schorzenia. Potem zbadano, jak je zabijać – pojawił się pierwszy antybiotyk. A teraz proste przeziębienie nie jest już niebezpieczeństwem dla przeciętnego homo sapiens. Jest tak z dwóch powodów – opieka lekarska oraz lekarstwa są powszechnie dostępne, a sam organizm ludzki się impregnował na dużą część typów bakterii. Znaczną rolę ma tu również menu oraz ciepło w czterech kątach. Okropny okres w człowieczej historii, kiedy niewielkie schorzenia niszczyły całe miasto, na szczęście odszedł do lamusa. Warto czasem to przemyśleć i w duchu podziękować naukowcom za takie urządzenia, jak dezynfektory.

W gabinetach lekarskich znajdują się sprzęty, które zabezpieczają nas przed mikrobami – są to sterylizatory parowe. Co interesujące, można je też zobaczyć w innych miejscach, takich jak salony pielęgnacyjne. Nie dziwota, w końcu w czasie uskuteczniania manicure można przenieść wiele schorzeń,jeśli sprzęt nie jest regularnie dezynfekowany. Jeśli poszukujesz dobrych urządzeń tego rodzaju, poszukaj w internecie sklepów znanego fińskiego producenta – firmy Planmeca.
Na podstawie danych z: Znam.swidnica.pl
2018/07/12, 10:45