Menu strony

Szmaragd i cyrkon - kamienie szlachetne używane w biżuterii

Kamienie szlachetne są niesłychanie często stosowane przy wytwórczości biżuterii. Do najczęściej stosowanych kamieni szlachetnych przylegają diamenty, perły, i także szmaragdy i cyrkony.


Kwiatowe wzory od Deichmann


Więcej treści

Biżuteria handmade wygląda naprawdę interesująco

Sztuka współczesna
W czasie masowych produkcji, w których każdy przedmiot przedstawia się identycznie co do każdej nitki albo kropki na rysunku, coraz większą popularnością cieszą się produkty zrobione ręcznie.


Szmaragdy to nie tylko kamienie jubilerskie, ale również kolekcjonerskie. Mają wysoką wartość, są niebywale cenne, a dodatkowo niezmiernie śliczne. Szmaragdy posiadają śliczną, zielonkawą barwę, bajecznie przedstawiają się w kolczykach, bransoletkach czy również pierścionkach Chcesz więcej informacji o szmaragdach?. Obecnie szmaragdy w większości wypadków są przygotowywane syntetycznie. W branży jubilerskiej wykorzystuje się także szmaragdy naturalne, jednakże są one wygrzewane w olejach, co zezwala na uniknięcie skaz czy też pęknięć.


Cyrkon także jest ogromnie cenionym kamieniem jubilerskim oraz kolekcjonerskim. Niemniej ma on jeszcze dużo różnych zastosować (Poznaj szczegóły). Cyrkon wykorzystywany jest między innymi w stomatologii, do przygotowywania materiałów żaroodpornych oraz ognioodpornych, mało tego użytkuje się go w reaktorach nuklearnych, przy fabrykacji pigmentów oraz farb, oraz także w przemyśle chemicznym. Cyrkon posiada także wysokie zastosowanie w produkcji szkliw, ceramiki, i także włókien oraz materiałów ściernych. Cyrkon to wyjątkowy kamień, jaki występuje w nadzwyczaj wielu ślicznych barwach - żółtej, pomarańczowej, i także czerwonej, zielonej czy niebieskiej. Wyróżniamy też cyrkony fioletowe i bezbarwne.
1 2