Menu strony

Pomimo wszelkich przeciwności losu rynek odzieżowy w naszym kraju ma się dość dobrze

W czasach, gdy większość odzieżowych firm zleca szycie w państwach dalekiego wschodu, takich jak na przykład Wietnam albo Chiny, zdawać by się mogło, że rodzimi wytwórcy odzieży nie mają racji bytu. Przecież koszty robocizny u nas będą kilkukrotnie wyższe niż w dalekiej Azji, i nawet biorąc pod uwagę wysokie koszty transportu będzie się opłacać tam szyć gotowe ubrania. Jednak pomimo wszelkich przeciwności losu rynek odzieżowy w naszym kraju jeszcze nie upadł całkowicie.


sprawdź ofertę
Rzecz jasna nie jest to produkowanie na taką skalę, jak na rynkach wschodnich, lecz ocenia się, że ponad 100 tysięcy ludzi jest zatrudnionych w branży serwis. Branży, jaka jeszcze kilka lat temu była w bardzo głębokim kryzysie, gdy odzieżowe zakłady padały jeden po drugim, a te, które utrzymały się na powierzchni musiały dokonać dużych przemian, żeby pozostać na rynku. Jak pokazały jednak minione lata, firmy, jakie miały jakiś pomysł na zagospodarowanie swoich możliwości i co najważniejsze nie bały się zmian, bardzo dużo zyskały i dziś trudno im nadążyć z realizacją zleceń.


Rodzimy odzieżowy przemysł jest bardzo podzielony. Typowy producent odzieży damskiej, męskiej czy roboczej posiada od paru do parunastu pracowników. W porównaniu z krajami z Azji, gdzie w jednej szwalni może szyć blisko tysiąc osób, jest to bardzo mało, i to też jest jednym z powodów, dla których duże odzieżowe sieci nie zlecają u nas produkcji swoich wyrobów. Jednak nie tylko wielkie brandy z branży odzieżowej są na rynku. Jest wielu mniejszych producentów odzieży, którzy nie są gotowi aby korzystać z rynku Azjatyckiego i nasze polskie szwalnie, są dla takich przedsiębiorców świetną alternatywą. Wejdź na stronę.

1 2