Menu strony

Popularne mydła - które to są rodzaje

Mydło towarzyszy człowiekowi od czasów średniowiecznych. Jest to specjalna mieszanina substancji chemicznych, służąca do mycia i prania. Mydła stosowane są we wszystkich domach na całym świecie. Występują w rozmaitych rodzajach zależnie od zastosowania.


mydło w łazience
Obecnie nagminnie widuje się jeszcze tradycyjne mydło, zazwyczaj białe, o charakterystycznym zapachu. Często również używa się mydła szarego, choć aktualnie znacznie częściej do celów gospodarskich niż do mycia. Z drugiej strony jednak funkcja higieniczna tego mydła jest niezaprzeczalna. Szare mydło produkowane jest bowiem bez stosowania barwników ani substancji dodających zapach. Dzięki temu ryzyko pojawienia się alergii u osoby używającej tego mydła jest znacznie niższe. Często bowiem zdarzają się przypadki uczuleń na rozmaite substancje w środkach kosmetycznych.

Lecznicze działanie mydła
Niektóre typy mydeł, jak między innymi mydło Aleppo, mają specjalne właściwości przydatne przy niektórych dolegliwościach. Wspomniane już szare mydło z uwagi na niewielkie prawdopodobieństwo uczulania często wykorzystywane jest do pielęgnacji skóry twarzy u ludzi, którzy cierpią na rozmaite dolegliwości. Polecane jest często przy występowaniu trądziku młodzieńczego. Nie może rzecz jasna zastąpić specjalistycznych środków w postaci leków, jednak ma korzystne działanie pomocnicze. Co do mydła Aleppo natomiast, jak pisze firma produkcyjna, ma działanie odkażające. Ponadto może być bardzo pomocne przy rozmaitych dolegliwościach skóry takich jak łuszczyca czy egzema. W przeciwieństwie do mydła szarego jednak, taki środek jest kosztowny.

Inne wykorzystania

Mydła wykorzystywane są także szeroko jako środek kosmetyczny. W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje tak zwane czarne mydło Savon Noir. Posiada ono działanie oczyszczające, a przede wszystkim nawilżające. W jego składzie znajdują się substancje pochodzenia naturalnego takie jak na przykład ekstrakt z oliwek. Poza tym mydła stosowane są w gospodarstwie domowym. Są specjalne mydła odplamiające. Stosuje się je na zabrudzone materiały, a następnie pierze w pralce. Dzięki nim skuteczność usuwania plam jest znacznie większa.
2022/12/05, 07:48