Menu strony

Jak się tworzą i jak da się wyleczyć modzele, czyli parę informacji o tej często występującej dolegliwości.

Skóra na niektórych częściach ciała cały czas jest narażona na najróżniejsze naciski i obtarcia. U większości osób nie będzie się to wiązać z żadnymi dolegliwościami, jednak u niektórych może dojść do jakiś zmian w takich miejscach. W wyniku podrażnienia czy nacisku zewnętrzna część naskórka zaczyna obumierać i robi się dość twarda, zrogowaciała warstwa. Nie będzie ona spowodowana żadnymi wirusami, bakteriami czy grzybami, więc nie można się nią zarazić podczas kontaktów, jednak niekiedy spowodować może duży dyskomfort.

Specjaliści nazywają te odciski modzelami, szczęśliwie są one jedynie nieco uciążliwie i przeszkadzają, ale nie powinny powodować jakiś groźniejszych skutków. Modzele tworzą się głównie na stopach oraz dłoniach, z uwagi na to, że są to najbardziej narażone na ugniatanie części ciała, lecz można je spotkać również na łokciach oraz kolanach. Najczęściej spotykane są na podeszwach stóp, powstają tam z powodu chodzenia w zbyt ciasnych butach, noszenia obuwia na wysokim obcasie czy też unikania skarpet.

pomocna usługa
Modzele może nie są łatwe do wyleczenia, ale przy pewnym wysiłku da się ich skutecznie pozbyć. Oczywiście najważniejsze będzie pozbycie się powodów z których powstają, więc na przykład w przypadku obuwia trzeba je po prostu zmienić na właściwe. Często mogą pomóc odpowiednie wkładki ochronne, przez co stopy nie już nie będą tak ugniatane, a oprócz tego eliminacja obcasów i zakładanie skarpet. Lecz do wyleczenia będą modzele, jakie już zdążyły powstać, ale i na to znajdą się odpowiednie metody.

Usuwanie modzeli zacząć można od ich namoczenia i próby starcia (usuwanie nagniotków). Można to zrobić za pomocą odpowiednich preparatów, popularne jest również moczenie ich w wodzie i następnie ścieranie za pomocą pumeksu. Jeżeli ktoś nie będzie się czuł na siłach, to wybrać się może do jakiegoś kosmetycznego gabinetu, gdzie zabieg zostanie profesjonalnie przeprowadzony. W przypadku, gdy ktoś będzie chorował na choroby układu krążenia, to konieczne być może usunięcie modzeli przez chirurga, gdyż samodzielna próba ich pozbycia może być dość ryzykowna.
2018/01/18, 09:43