Menu strony

Co warto wiedzieć o chryzantemach?

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w domu i na balkonie. Wszędzie one stanowią doskonałe dopełnienie wystroju, wystrój wystrój w każdym miejscu. Mówi się, że jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, inne zupełnie odwrotnie. Czy to prawda? Wydaje się, iż tu nie chodzi o żadną magię czy tajemnicze umiejętności, po prostu jedne osoby wiedzą o kwiatach więcej, drudzy mniej, a Ci co posiadają większą wiedzę i doświadczenie potrafią lepiej zadbać o każdego kwiatka. W tym artykule chcielibyśmy opisać niezwykły kwiat, jaki występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią dość liczną grupę kwiatów utożsamianych z jesienią i świętem Wszystkich Świętych.

Nie wiesz, co inny redaktor wspomina o omawianym w tym wpisie zagadnieniu? Ten wpis ze strony wyjaśni Twe zagwozdki.

Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do nabycia w każdej kwiaciarni.


W zdecydowanej większości chryzantema doniczkowa pochodz z Azjii – Chin, Korei i Japonii. Nazwa oznacza szlachetne pochodzenie, bo Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nie dziwne, iż w naszym kraju możemy je spotkać pod nazwą złocienie. Do tej grupy zaliczamy także rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, ale również w gruncie - złocień koreański czy złocień arktyczny. Wysokość zależy od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej oraz brązowej, natomiast kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe i pełne. Jaka jest między nimi różnica? Pojedyncze mają kwiaty języczkowe, które są osadzone na paru okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Drugi rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne zaś są zdecydowanie najbardziej zróżnicowane, gdyż mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.

Na jesień (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są oferowane piękne odmiany chryzantem, których postać to właściwie duże kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie lub małymi, niedużymi kwiatami, jakie w dużej liczbie występują na pędach. Te wspaniałe okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają tylko najlepsi ogrodnicy. Pamiętajmy jednak, że chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To znaczy, iż większość z nich kwitnie dość późno. Wiadomo, w specjalistycznych szklarniach ogrodnicy mogą manipulować oświetleniem i temperaturą, tak więc jesteśmy w stanie podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek przez cały rok.

Więcej treści

Przystosowywanie ubrań

kosmetyki
W ofercie sklepów jest mnóstwo propozycji różnych, atrakcyjnych ubiorów. Od tych najbardziej zwariowanych, nierzadko jedno sezonowych, po te klasyczne, jakie atrakcyjne są zawsze.


Chryzantemy na pewno upiększa każde mieszkanie swoimi niesamowicie wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są naprawdę właściwe do tego typu uprawy. Pamiętajmy jednakże, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Dodatkowo, znakomita większość z najcudowniejszych chryzantem nie jest przeznaczona do uprawy gruntowej, bo nieodpowiednio reaguje na ujemne temperatury.
2019/06/15, 07:30